Ogród to wizytówka domu. Jego aranżacja wymaga sporej wiedzy i wysiłku. Należy przy tym uwzględnić warunki naturalne: nasłonecznienie, rodzaj gleby, a także styl domu. Poniżej podpowiadamy, jak sobie poradzić z tym wyzwaniem i zdradzamy, co może nam w tym pomóc.
Piękny ogród to oaza spokoju i relaksu. Nic więc dziwnego, że aranżacji ogrodu przed domem poświęca się sporo czasu i pieniędzy, tym bardziej że często ogród traktowany jest jako wizytówka domu czy nawet jego przedłużenie. Styl aranżacji ogrodu musi więc współgrać z formą nieruchomości, jej elewacją i wystrojem. Inaczej należy planować przestrzeń wokół dworku, a inaczej aranżację ogrodu nowoczesnego.
Ta ostatnia stawia na minimalizm, surową, monochromatyczną kolorystykę albo kolorową awangardę. Typowe są tu symetryczne nasadzenia, krótko przystrzyżone trawniki, oryginalne rośliny ozdobne.
Przy współczesnych aranżacjach ogrodu przed domem przestrzeń staje się bardzo plastyczna. Może przybierać różne kształty, zgodnie z obowiązującymi trendami. Przestrzeń używkowa: place zabaw, podjazdy do garażu, miejsca postojowe dla samochodów czy strefa wypoczynkowa często tworzą kształty kwadratu lub prostokąta, które są odzwierciedleniem bryły nowoczesnych domów. W części wypoczynkowej często widzimy łuki i proste linie. Takie założenia wymagają skorzystania z najnowszych osiągnięć technologicznych. Łączą one świetny design i mnóstwo walorów praktycznych, a także ważną dla wielu osób i modną w ostatnich latach ekologię.
Aranżacja ogrodu wokół domu z ekokratką
Nie zawsze funkcje dekoracyjne czy rekreacyjne można pogodzić z oczekiwaniami, jakie stawia przed nami życie codzienne. Projekty domów jednorodzinnych bardzo często przewidują przed domem parking dla samochodów, ewentualnie wjazd do garażu. Jest to rozwiązanie wygodne i praktyczne, ale dotychczas wymagało sporego kompromisu pomiędzy estetyką a funkcjonalnością – wyjaśnia ekspert firmy geoPRODUCT.
Problemem, z którym często się borykano, był brzydki kolor kostki brukowej czy też brak możliwości odpływu deszczu ze zwartej powierzchni. System eko kratek jest łatwy, szybki w montażu i pozwala uniknąć tych problemów. Eko kratka tworzy jednolitą, zwartą i utwardzoną powierzchnię. Jest bardzo wytrzymała, a przy tym przyjazna dla środowiska. Kratki mają otwory, które można wypełnić kruszywem, grysem, obsadzić trawą. W ten sposób zapewniona jest przepuszczalność. Deszczówka, śnieg swobodnie wsiąkają w glebę. Takie wypełnienie pozwala też na swobodną i przyjazną dla środowiska integrację z otoczeniem. System kratek można też wykorzystać w zastępstwie trawników, jeśli nie mamy czasu na ich pielęgnację.
Aranżacje ogrodu przed domem przy pomocy obrzeży trawnikowych
Małe powierzchnie zielone pozwalają na stworzenie prawdziwej enklawy relaksu wokół domu. Nie trzeba dużo. Mogą to być małe paski wzdłuż ścian, większe trawniki przed domem, kawałki zieleni przy skalniakach czy oczkach wodnych.
Warto przy takich pracach sięgnąć po obrzeża. Można je wykorzystywać na każdej powierzchni i formować w dowolnym kształcie. To świetne rozwiązanie, które pozwala na zabezpieczenie przed obsypywaniem kory czy kruszywa. Obrzeża można układać równo z powierzchnią lub wysunąć w górę, wtedy mogą pełnić funkcję krawężnika – dodaje nasz rozmówca z geoPRODUCT. Obrzeża są pomocne przy wyznaczaniu ścieżek, chodników. Łatwo przy ich pomocy odgradzać roślinność czy tworzyć dekoracyjne elementy o różnych kształtach.
Nie ma lepszego miejsca do odpoczynku niż ogród pełen zieleni. Tu toczy się latem życie rodzinne i towarzyskie. Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli ogrodów szuka inspiracji i pomysłów, jak sprawić, by własny zieleniec był coraz bardziej funkcjonalny i piękniejszy. Nowoczesne rozwiązania sprawdzają się niezależnie od tego, czy mamy do dyspozycji mały kameralny zakątek, czy przestrzenne areały. Dzięki nim uzyskujemy niezbędną przestrzeń funkcjonalną i wypoczynkową, która jest efektowna, trwała i nie wymaga wiele czasu przy konserwacji czy pielęgnacji.
zdjęcia: adobe stock