Biegunka u maluchów pojawiać się może w bardzo różnych okolicznościach. Odmienny bywa jej przebieg, bo wszystko zależne jest od przyczyn. Nie ulega jednak wątpliwości, że im ostrzejsza postać i dłuższy czas trwania biegunki, tym dziecko jest coraz bardziej zagrożone. Przede wszystkim odwodnieniem i szybką utratą tak ważnych dla niego elektrolitów. Takie stany są groźne dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet dla życia dziecka. Ponadto maluch zmagać się może z wieloma innymi objawami towarzyszącymi, co tylko wzmaga jego cierpienie. Co może być przyczyną biegunki i jak sobie z nią radzić?

Obronna reakcja organizmu

Biegunka może stanowić obronną reakcję organizmu, który próbuje pozbyć się nagromadzonych toksyn. Reakcja ta jest wywołana zatem przez czynniki chorobotwórcze. Choć z jednej strony wypróżnianie pomaga oczyścić organizm malucha, z drugiej niestety wpływa na utratę sporej ilości ważnych dla niego składników, w tym elektrolitów.

Przyczyny biegunki

Biegunka może mieć różnorakie przyczyny i nie obejmują one jedynie zatruć pokarmowych, jakie najczęściej kojarzone są z tym stanem. Najczęściej w grę wchodzi zakażenie rotawirusami. Na początku dziecko zmaga się z objawami, które do złudzenia przypominają przeziębienie. Po 2-3 dniach dochodzi do silnej biegunki, wodnistej, strzelającej i niestety, niezwykle trudnej do zahamowania. Towarzyszącym objawem są również wymioty. Do tego kaszel, katar i bóle brzucha.

Biegunkę mogą wywołać także zakażenia bakteryjne, które wymagają konsultacji lekarskiej, bo objawy są niezwykle ostre i uciążliwe.

Pośród przyczyn wymienia się również niemałą liczbę chorób infekcyjnych innego rodzaju, jak i antybiotykoterapię, która prowadzi do wyjałowienia organizmu i zdecydowanie obniżonej odporności.

Nieco łagodniejszy przebieg ma biegunka, która jest spowodowana alergiami pokarmowymi. Niestety ma charakter przewlekły, ponieważ pojawia się za każdym razem, gdy dziecko spożyje produkt dla niego alergenny. Poza alergiami, biegunką objawiają nietolerancje pokarmowe, które bywają mylone właśnie z alergiami. W przypadku nietolerancji mówimy jednak o braku danego enzymu trawiennego, który staje się niezbędny, bo organizm mógł sobie poradzić z przyswajaniem i trawieniem poszczególnych składników. Podsumowując – alergie pokarmowe związane są z systemem immunologicznym, natomiast nietolerancje – z układem pokarmowym.

Biegunka towarzyszy dzieciom, które zmagają się z zatruciami, chociażby grzybami bądź rtęcią. Bardzo często wtedy, gdy rodzice przekarmiają swoje pociechy lub popełniają podstawowe błędy dietetyczne. Do tych ostatnich zaliczyć można podawanie zbyt dużej ilości soków owocowych, zbyt gorących bądź zbyt zimnych potraw i jedzenie w pośpiechu.

Zagrożenia wynikające z biegunki

Dzieci, u których liczba stolców w ciągu dnia zaczyna przekraczać zwyczajową ilość wypróżnień, narażone są na odwodnienie i bardzo szybką utratę elektrolitów. To z tego względu zaleca się podawanie nie tylko płynów, ale i produktów, jakie stanowią elektrolity dla dzieci. Jaką funkcję spełniają w organizmie malucha i dlaczego należy zadbać o ich podawanie w trakcie biegunki? Więcej na ten temat można znaleźć pod adresem witryny internetowej http://www.dicoflor.pl/pl/odwodnienie-przy-biegunce/co-podawac-maluszkowi-w-trakcie-biegunki/.

Głodówka sposobem na leczenie?

Niegdyś dziecko zmagające się z biegunką było poddawane nawet kilkudniowej głodówce – w zależności od wieku oraz występujących objawów. Dziś nastał czas, kiedy to zasada ta została obalona i bezpowrotnie omijamy ją szerokim łukiem. Udowodniono bowiem, że stosowanie odpowiedniej diety w czasie jadłospisu, pozwala szybciej powrócić dziecku do pełni sił.

Nie chodzi o to, by malucha karmić czymkolwiek, lecz o to, by nie poddawać go głodówce, która jeszcze gorzej może wpłynąć na aktualny stan dziecka. Należy podawać potrawy lekkie, bardzo łagodne, o konsystencji ułatwiającej spożywanie, z wykluczeniem produktów, które działały alergizująco na dziecko. Maluch i tak ze względu na osłabienie oraz często towarzyszące biegunce wymioty, jest apatyczny i nie ma ochoty na jedzenie. Do spożywania posiłków nie wolno także przymuszać. Rodzice muszą jednak zadbać o to, by regularnie uzupełniać płyny, bowiem wraz z wodnistymi stolcami, jak i ostrymi wymiotami, dziecko traci wszystkie najważniejsze składniki, a także wodę. Odwodnienie to niestety poważny stan, który zagraża już nie tylko zdrowiu, ale i życiu.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Z biegunką u dziecka zwykle można poradzić sobie samodzielnie, stosując się do podanych zaleceń. Są jednak sytuacje, w których konsultacja lekarska jest właściwie koniecznością. Malucha trzeba zabrać do lekarza, gdy biegunka jest ostra i powoduje częste oddawanie luźnych, wodnistych, tryskających stolców. Także tych, w który zauważalna jest ropa lub krew. Gdy pojawia się wysypka skórna, gorączka, płacz bez łez, zapadnięte oczy, wzmożone pragnienie, przyspieszone bicie serca oraz chrypka.

Nie oznacza to jedynych sytuacji, które zmuszają do wizyty lekarskiej. Każdorazowo należy podjąć wszystkie możliwie kroki, by ulżyć cierpieniom dziecka, ale i uchronić je przed poważnymi konsekwencjami, źle postawionej diagnozy czy braku stosownego leczenia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

ŹRÓDŁA:

  • https://mol.medicover.pl/Media/Default/HealthZone/pdf/guides/9765-Biegunka-u-dzieci.pdf
  • http://www.sequoia.pl/wp-content/uploads/doc/wytycznewbiegunce.pdf

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here