Nieprzyjemne kłucie, rozpieranie w brzuchu, przeszywający ucisk – to dolegliwości znane każdej kobiecie. Ignorować czy konsultować z ginekologiem? Która że być przyczyna bólu jajników i na które schorzenia może sugerować? Co oznacza ucisk jajników? Ucisk jajników że on znaczyć bycie jednej spośród wielu chorób lub też wynikać z procesów fizjologicznych. W zależności od typu bólu jajników i objawów towarzyszących można myśleć o podstawy powstawania bólu. Ucisk jajnika to ucisk w podbrzuszu, jaki może być niebezpieczny w trakcie ciąży, zwłaszcza, jeśli wtóruje mu krwawienie z dróg rodnych.
Ucisk jajników – etiologie
Źródło omawianej choroby bywa ciężkie i zależy przede wszystkim od rodzaju ucisku oraz prowadzących mu symptomów. By nie wpadać w panikę, warto wiedzieć, co jest dobrą odpowiedzią organizmu, a co symptomem alarmującym, mówiącym o wzrostu procesie chorobowego. Etiologie podzielone na dwie grupy ułatwią identyfikację źródła kłopotu.
Etiologie wynikające z biegów fizjologicznych:
•Kłucie jajnika po owulacji – z taką dolegliwością boryka się część kobiet, więc nie ma warunku do lęku. W większości cyklu pęka pęcherzyk Graafa, a komórka jajowa jest uwolniona. Mechanizmowi temu wtóruje zwykle ucisk prawego jajnika. Czasem dyskomfort obejmuje także lewy jajnik, natomiast są to przypadki sporadyczne. Choroby trwają zazwyczaj 2-3 dni. Żeby trochę złagodzić dotkliwe konsekwencje owulacji, należy pić wielkie liczby płynów, brać gorące kąpiele, ewentualnie sięgnąć po pastylki przeciwbólowe.
•Zespół napięcia przedmiesiączkowego to jedna z popularniejszych choroby kobiecych, wokół której narosło wiele mitów i anegdot. Głównymi winowajcami syndromu są szalejące hormony. PMS u każdej z kobiet może być odmiennie, natomiast wśród najpopularniejszych objawów pojawiają się: wahanie nastroju, zmęczenie oraz ból jajników.
•Stres – powszechnie wiadomy jest ze swego destruktywnego działania, więc wymieniany jest jako podstawa wielu chorób, w tym więcej tychże, związanych ze zbliżeniami. Stres przed stosunkiem może powodować ból jajników i podbrzusza także w trakcie pożycia, jak i zdecydowanie przed nim. Żeby temu zapobiec, warto skonsultować się z seksuologiem.
•Niewłaściwa pozycja podczas zbliżeń to sama z najpopularniejszych etiologii bólu jajników. Pewne pozycje potrafią skutkować zwiększony wpływ na narządy miednicy mniejszej, robiąc tym samym dyskomfort partnerki.
Ból jajników etiologią chorób kobiecych
Procesy fizjologiczne to samo, sygnały choroby – drugie. O ile pierwsze znikają instynktownie a nie stanowią powodów do zmartwień, o tyle drugich ignorować nie można, szczególnie jeśli pojawią się sygnały współtowarzyszące, m.in.: mdłości, nieprzyjemna wydzielina z pochwy czy ucisk podczas stosunku. Kłucie jajnika oraz ucisk w podbrzuszu potrafią wpływać na inne schorzenia:
•endometriozę – która uczy się powoli i nie pozostawia wielu objawów. Charakterystycznymi sygnałami są problemy z wejściem w ciążę, a także ucisk podczas zbliżeń.
•torbiele – wywołują ból jajników w efekcie narastania lub pęknięcia. Jednym z charakterystycznych objawów kłopotu jest ból jajników po stosunku. Wizyty u ginekologa składają się wtedy koniecznością. Torbiele są także etiologią powstawania innych schorzeń – zespołu policystycznego oraz skrętu jajnika. Jest toż rzadko spotykana, jednostronna przypadłość, która m.in. okazuje się ciężkim uciskiem w podbrzuszu i uciskiem umiejscowionym nad dotkniętym nią jajnikiem.