Krajobraz

Motywacja i inspiracja oraz wskazówki dotyczące postępowania dostępne są w różnych źródłach. Jednym z nich są pisma dotyczące Dalekiego Wschodu, a zwłaszcza Chin czy Japonii. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć i sprawdzić co możemy wynieść z mądrości Dalekiego Wschodu. Jesteście ciekawi? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://wlaczsienaprzyszlosc.pl/madrosci-dalekiego-wschodu-co-mozemy-z-nich-wyniesc-i-jak-z-nich-korzystac/ 

Skąd wywodzą się mądrości Dalekiego Wschodu? 

Mądrości Dalekiego Wschodu, zostały zachowane w piśmiennictwie do dziś. Inspirują i okazują się niezwykle aktualne. Bardzo często, patrząc z naszego, europejskiego punktu widzenia nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo są to dawne teksty. Nie doceniamy ludzi, którzy swoją myślą dorównywali naszym, klasycznym filozofom. Pisarze i myśliciele chińscy tacy jak Sun Tzu czy Lao Tzu, wykorzystywani są dzisiaj często w coachingu i influencingu. Obaj filozofowie żyli na przełomie VI i V wieku przed naszą erą. To właśnie oni są źródłem wschodnich mądrości. Po ich książki sięgają rzesze odbiorców na całym świecie. Ich myśli bywają opacznie wykorzystywane. Niemniej jednak okazują się bardzo pomocne zarówno w biznesie, jak i w życiu codziennym. 

Jak możemy czerpać z mądrości Dalekiego Wschodu? 

Tak jak do wszystkich starożytnych tekstów, do książek Lao Tą i Sun Tzu, powinniśmy podchodzić z pewną dozą rezerwy. Mentalność starożytnych Chińczyków była nie tylko inna od naszej, ale inna od filozofów europejskich żyjących w tych czasach. Podczas lektury powinniśmy mieć na uwadze kontekst historyczny. Wartość się z nim zapoznać, zwłaszcza kiedy słyszeliśmy o sztuce wojny. Okazuje się bowiem, że Sun Tzu nie zachwalał wcale masakrowanie wszystkich na polu bitwy. Za największe osiągnięcie uważał bowiem pokonanie przeciwnika bez walki. Uniknięcie bitwy i konfrontacji i jest czymś, do czego powinien dążyć najlepszy przywódca. Laozi z kolei pisał o pocieszeniu. Jego książka nie jest podręcznikiem pozytywnego myślenia, niemniej wynika z tego, że sam filozof bywał nie rozumiemy. Potwory w jego książce znajdą również zwolennicy ograniczenia konsumpcji, a także osoby ,,zajmujące się brakiem zajęcia”. 

Zobacz też: http://www.gminachorzele.pl/sprzedawca-jak-nim-zostac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here