Medycyna estetyczna oferuje coraz to więcej zabiegów, które mają nas odmłodzić, upiększyć. Jednak nie wszystkie z nich są bezpieczne dla zdrowia. Wiele z nich wywołuje bowiem podrażnienia lub powoduje reakcje alergiczne. Całkiem inaczej jest z zabiegiem zawierającym osocze. Jest to zupełnie bezpieczny zabieg, bo oparty na własnej krwi. A ta przecież nie może nam zaszkodzić.
Bezpieczeństwo zabiegu
Zabiegi z użyciem osocza należą do jednych z bezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej, gdyż bazują na materiale pozyskanym bezpośrednio z krwi pacjenta. Nie ma więc mowy o niezgodności czy też reakcjach alergicznych. Własna krew nie może uczulać, więc nie dochodzi do obrzęków, czy nadmiernego podrażnienia skóry.
W jaki sposób pozyskuje się osocze do zabiegu?
Osocze bogatopłytkowe wykorzystywane w trakcie zabiegu otrzymywane jest z krwi pacjenta. Krew zostaje pobrana pacjentowi przed zabiegiem (około 20 ml), a następnie umieszczona w wirówce laboratoryjnej. W krwi ludzkiej znajdują się zarówno erytrocyty (czerwone krwinki), leukocyty (białe krwinki) oraz trombocyty (płytki krwi), jak również osocze. Jednak to tylko trombocyty (wraz z osoczem) zostają wykorzystane do zabiegu, mają bowiem najbardziej stymulujące do odnowy działanie. Poza tym, gdyby do zabiegu użyto czerwonych krwinek, wówczas mógłby utworzyć się z nich skrzep i trudno byłoby go wstrzyknąć pod skórę. A jeśli już by się znalazły pod skórą, tworzyłyby małe „strupki”, a to by wyglądało nieestetycznie. Odwirowane osocze z płytkami krwi ma kolor żółty, nie jest więc widoczne po podaniu i bardzo dobrze rozprowadza się pod skórą.
Składniki osocza użyte podczas zabiegu
Bezpieczeństwo zabiegu z użyciem osocza zapewnia nam materiał, czyli własna krew. Wyizolowane z niej osocze i płytki krwi są bardzo łatwo adaptowane przez skórę i nie wywołują alergii. Płynne osocze stanowi 55 % ludzkiej krwi i znajdują się w nim cenne białka, witaminy, sole mineralne oraz woda. Z kolei płytki krwi uwalniają unikalne cytokiny, które pozwalają nam uzyskać piękny wygląd skóry. Są to przede wszystkim cytokiny takie jak:
- PDGF (płytkopochodny czynnik wzrostu),
- TGF-beta 1 oraz TGF-beta 2 (transformujący czynnik wzrostu beta),
- VEGF (czynnik wzrostu śródbłonka naczyń),
- EGF (czynnik wzrostu nabłonka).
Kto może skorzystać z zabiegu?
Z terapii osoczem może skorzystać prawie każdy. Przede wszystkim zabieg ten zaleca się osobom dojrzałym, które chcą poprawić wygląd cery. Dzięki stymulującemu działaniu płytek krwi, możliwe jest pobudzenie produkcji kolagenu. A ten z kolei wygładza i ujędrnia skórę. Z zabiegu z osoczem mogą skorzystać także osoby, które chcą zlikwidować blizny, rozstępy, czy też usunąć trądzik. Poleca się go również panom jako skuteczny środek na zahamowanie łysienia i wzrost nowych włosów. Mimo, iż zabieg z osoczem jest bardzo bezpieczny, to istnieje pewna grupa osób, która nie może się mu poddać. Dotyczy to kobiet ciężarnych, jak również osób, które mają:
- nowotwór,
- ostre zakażenie wirusowe,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- zakażenie wirusem HIV,
- zalecone przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych oraz kwasu acetylosalicylowego,
- choroby autoimmunologiczne.