Alkomat to urządzenie stosowane do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Pomiar ten pozwala określić zawartość alkoholu we krwi w chwili badania. Urządzenia te używane są przez policję, firmy ochroniarskie oraz osoby prywatne. Na rynku dostępne są różnego rodzaju alkomaty, np. elektrochemiczne, półprzewodnikowe, dowodowe, a także blokujące zapłon, które kupić można stacjonarnie lub przez internet.
Alkomaty elektrochemiczne – budowa i działanie
Alkomat z atestem składa się z układu mechanicznego obróbki powietrza, układu elektronicznego oraz sensora. Układ mechaniczny odpowiada za dostarczenie wydmuchiwanego powietrza do sensora, który znajduje się w urządzeniu i który wspomaga utlenić etanol za pomocą elektrod. Sensor wychwytuje tylko molekuły alkoholu, co wpływa na wiarygodność pomiarów. Ostatnim elementem, z jakiego składa się alkomat, jest układ elektryczny, który odpowiedzialny jest za obliczenie zawartości alkoholu na podstawie informacji przekazanych przez sensor. Każdy alkomat po określonym czasie lub po określonej ilość użyć musi przejść kalibrację. Zabieg ten wykonywany jest w konkretnych warunkach, które pozwalają na przeprowadzenie wiarygodnego testu i w razie konieczności zresetowanie ustawień urządzenia.
Zastosowanie alkomatów
Wysokiej jakości Alkomat z atestem stworzony przy pomocy technologii policyjnej pozwala na przeprowadzenie precyzyjnego badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Tego rodzaju alkomat używany jest przez firmy ochroniarskie, a także właścicieli przedsiębiorstw w celu sprawdzania stanu trzeźwości swoich pracowników. Urządzenie to ma także swoje zastosowanie wśród osób prywatnych, które chcą sprawdzić swoją trzeźwość przed jazdą samochodem. Alkomaty z atestem mogą być także używane podczas imprez masowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom biorącym w nich udział.
Alkomaty elektrochemiczne – cena
Cena alkomatu może wahać się od 200 do nawet 500 złotych. Koszt zakupu urządzenia do pomiaru wartości alkoholu w wydychanym powietrzu uzależniony jest od producenta oraz marki, a także od materiałów, z jakich urządzenie jest wykonane. Na cenę alkomatu wpływ ma technologia, jaka została zastosowana do wykonywania pomiarów oraz częstotliwość kalibracji, jakiej poddawany jest alkomat o określonym czasie lub ilości użyć. Kolejnym elementem, który wpływa na cenę urządzenia, jest dokładność przeprowadzonego pomiaru oraz certyfikaty, jakie urządzenie posiada.