rodzaje wody butelkowanej

Ciało ludzkie składa się w ponad 60% z wody. Jest ona więc fundamentalne znaczenie dla dobrego działania organizmu, umożliwiając między innymi krążenie krwi, trawienie, wchłanianie, przeprowadzanie różnorodnych procesów komórkowych i pozwalając na efektywną termoregulację. To jedynie parę przykładów, które pokazują, czemu tak istotne jest picie każdego dnia odpowiedniej liczby wody. Pojawia się natomiast pytanie – którą wodę wybrać? Na rynku osiągalnych jest kilka rodzajów: mineralna, źródlana, stołowa oraz lecznica. W takim razie, która z nich będzie najlepsza? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, to zdecydowanie przeczytaj tenże bardzo ciekawy artykuł.

Woda mineralna a źródlana

Na wstęp warto wyjaśnić czym różnią się te dwa, najbardziej znane typy wód dostępnych w sklepach. Cechą wyróżniającą jest ilość elementów mineralnych, rozpuszczonych w danej wodzie. Dla źródlanej wartość ta jest niska, dzięki czemu jest ona bardziej delikatna, co sprawia, iż nadaje się na przykład do parzenie herbaty oraz kawy. Woda mineralna jest nasycona związkami mineralnymi – w współzależności od stężenia charakteryzuje się wody niskozmineralizowane, średniozmineralizowane oraz wysokozmineralizowane.

Woda mineralna – gazowana, lub niegazowana?

Woda mineralna gazowana to taka, która jest nasycona dwutlenkiem węgla. Jego natężenie może być różne: wody niskonasycone mają natężenie poniżej 1500 mg/l, średnionasycone od blisko 1501 mg/l do 4000 mg/l, natomiast wysokonasycone ponad 4001 mg/l. Taka woda wzmaga apetyt oraz pobudza trawienie, a także mnóstwo osób uważa, iż jest lepszy smak. Należy natomiast pamiętać, iż nie dla wszystkiego jest konieczna – osoby dotknięte zespołem jelita drażliwego lub kłopotami z nadciśnieniem powinny dobrać wodę mineralną niegazowaną.

czym się różni woda źródlana od wody mineralnej

Woda mineralna – skład

Podstawowe elementy wody mineralnej to: wodorowęglany, fluorki, chlorki, wapń, potas, sód oraz magnez. Wody bogate w wodorowęglany alkalizują kwaśną treść żołądka, więc zalecane są dla kobiet z nadkwasotą. Sód trzyma w systemie odpowiednią równowagę kwasowo-zasadową, ale winno znajdować się wody niskosodowe, z racji na fakt, iż zwykle w diecie jest obecnie duża zawartość tego minerału. Magnez jest potrzebny dla budowy kości i równowagi układu nerwowego oraz mięśniowego. Przy niedoborach pojawiają się skurcze i pełne rozdrażnienie. Fluor także odpowiada za budowę kości oraz zębów, dodatkowo wpływając na gospodarkę wapnia oraz fosforu w systemie.

Woda źródlana

Niska zawartość elementów mineralnych (wynosząca blisko 200-500 mg/l) sprawia, iż woda mineralna że być spożywana bez ograniczeń wiekowych, zdrowotnych lub ilościowych. Dzięki temu pewnie być wykorzystywana do przygotowywania posiłków (w tym tychże dla dzieci), do parzenia herbaty oraz kawy, a również przez kobiety w ciąży. Mimo niskiego mineralizowania ma takie związki jak między innymi magnez, wapń, sód oraz wodorowęglany.

Woda źródlana – gazowana, lub niegazowana?

Chociaż wodę źródlaną można pić bez ograniczeń, to obecnie jej gazowana wersja, może stanowić dla pewnych osób niekorzystna. Podobnie jak w wypadku gazowanej wody mineralnej, nie powinny po nią sięgać osoby mające zespół jelita drażliwego, dzieci lub kobiety karmiące piersią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here