Ma ciemniejszy kolor, bardziej wyrazisty smak, zawiera dużo błonnika, przy okazji charakteryzuje się mniejszym indeksem glikemicznym. O czym mowa? Oczywiście o chlebie żytnim stanowiącym smaczniejszą, ale przede wszystkim zdrowszą alternatywę dla wszystkich osób – nie tylko dla cukrzyków czy będących na diecie.
Porozmawiajmy o faktach
Chleb żytni skrywa w sobie nieocenioną skarbnicę zdrowia i dobrego samopoczucia. Obfituje w duże ilości błonnika usprawniającego procesy trawienne oraz wielu innych składników odżywczych, których potrzebuje człowiek dla prawidłowego funkcjonowania. W porównaniu ze zwykłym, pszennym pieczywem, chleb żytni dostarcza większej ilości mikroelementów, w szczególności z grupy B. Co więcej, posiada mniejszy indeks glikemiczny, w związku z czym dobroczynnie wpływa na poziom cukru we krwi. Jako, że wyróżnia się większą wilgotnością miękiszu oraz błonnika, posiada mniejszą kaloryczność w porównaniu do pieczywa z jasnej mąki.
Korzyści zdrowotne
Włączenie do codziennej diety chleba żytniego może spowodować nieocenione korzyści natury zdrowotnej – i to na wielu płaszczyznach. Po pierwsze – usprawniony zostanie proces trawienia, głównie za sprawą zwiększonej zawartości błonnika pokarmowego. Po drugie, nastąpi lepsza kontrola nad poziomem cukru, co w szczególności dla pacjentów z cukrzycą typu 2 oraz tych, które nie są w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości insuliny, może okazać się kluczowym czynnikiem.
Udowodniono także, że regularne spożywanie chleba żytniego poprawia pracę układu krążeniowego, może zmniejszyć stany zapalne w organizmie, a także ochronić przed niektórymi nowotworami (zwłaszcza jelita grubego, piersi czy prostaty). Jako, że wykazuje się bardzo dobrymi właściwościami wiążącymi wodę, wspomaga odchudzanie oraz przyspiesza przemianę materii.
Co ciekawe, chleb żytni wywiera pozytywny wpływ na wzrost odporności. Dzieje się tak za sprawą obecności krótko-łańcuchowych kwasów tłuszczowych oraz arbinoksylanów, które powstają w wyniku fermentacji żyta, wspomagając proces wytwarzania limfocytów, jakich organizm ludzki potrzebuje do walki z bakteriami, wirusami i drobnoustrojami chorobotwórczymi.
Rodzaje chleba żytniego
Chleb żytni, podobnie jak pszenny, występuje w wielu odmianach. Do najpopularniejszych można zaliczyć pumpernikiel oraz chleb litewski. W szczególności polecane są cukrzykom, osobom na dietach odchudzających oraz u pacjentów borykających się z problemem podwyższonego poziomu cholesterolu.