Inteligentny dom to dom mający innowacyjne systemy oraz techniki podnoszące zabezpieczenie oraz wygodę mieszkania mieszkańców. Systemy takie pozwolą wprowadzić oszczędności w swym budżecie oraz są jeszcze powszechniej’ obecne w nowo projektowanych domkach. Podstawą inteligentnego budynku jest zapewnienie w szczególności podniesienia energooszczędności w użyciu oraz obsługi budynku.
Są to więc budynki zgodne z szczególnie wymagającymi standardami traktującymi ograniczania zapotrzebowania na energię w budynku.
Dom inteligentny – co to znaczy?
Inteligentny dom, to ogólna nazwa dla systemów oraz narzędzi do elektroniki domowej. Odmiennymi słowy, inteligentny budynek to taki, z jakim mieszkańcy są w stanie się porozumieć oraz jakiemu mogą dawać przeróżnego typu zadania.
Jak funkcjonuje inteligentny dom?
Funkcją systemu zarządza laptop (rozszerzony regulator), zbierający oraz wykorzystujący znaki dochodzące do niego z rozmaitych receptorów umieszczonych w budynku oraz w ogrodzie. Do przekazywania znaków służą przewody elektryczne bądź fale bezprzewodowe. Sensory (ruchu, wilgoci, ciśnienia, skupienia oświetlenia, zalania, dymu, czadu, gazu usypiającego, itp.) zapisują modyfikacje wewnątrz oraz na zewnątrz oraz udostępniają je do jednostki podstawowej. Istnieją także układy bez jednostki nadrzędnej, w jakich każdy z modułów samodzielnie ustala, jakie znaki spośród czujek są dla niego ważne.
Wszelka zmiana występująca w poszczególnym podsystemie niezwłocznie trafia do innych. Wszelkie podsystemy uwzględniają ją oraz natychmiast odpowiednio działają. Przykładowo, po zapisaniu ruchu na zewnątrz domu w trakcie nieobecności domowników, system przekazuje wiadomość do biura ochrony obiektu oraz do właścicieli, i równocześnie wykonuje na miejscu szereg postępowań profilaktycznych – np. zapala światło w budynku oraz w ogrodzie, włącza alarm dźwiękowy, opuszcza żaluzje zewnętrzne, zamyka drzwi.
Gdy następnym razem gospodarze zostaną otwarte okno, system także niezwłocznie ich o tym informuje, lecz przede wszystkim zmienia oddziaływanie ogrzewania oraz klimatyzacji, aby nie ponosili niepotrzebnych wydatków.
Ile może kosztować inteligentny budynek?
Tak jak powyżej zaobserwowaliśmy, budując budynek i tak instalujemy szereg innowacyjnych wyjść oraz narzędzi. Wzywamy specjalistę od instalacji elektrycznej, układów ostrzegawczych, montujemy ściemniacze światła, jeszcze powszechniej instalujemy kolorowe listwy RGB jakie w klasycznych instalacjach sterowane są jedynie pilotem, zamawiamy spółkę od instalacji automatyki do sterowania rolet, hydraulik instaluje nam internetowe sterowniki temperatury. Za to wszystko, każdemu z osobna musimy zapłacić. Decydując się na instalację inteligentnej automatyki otrzymujemy już to wszystko w pakiecie. Biorąc pod uwagę, iż spółka przeprowadzająca instalację inteligentnego domu zrobi to wszechstronnie od położenia początkowego kabelka, przez instalację wszelkich czujek, regulatorów rolet, temperatury, systemu ostrzegawczego po przyłączenie ostatniej żarówki, może się wykazać iż inteligentny dom nie wyjdzie nas drożej aniżeli gdybyśmy się na inteligentną instalację nie zdecydowali.