Niestety, organizm kobiety skonstruowany jest tak, że stara się gromadzić zapasy tłuszczu „na później”. Jest to warunkowane biologią, ale nie można tego stanu rzeczy traktować jak wyrok. Jestem najlepszym przykładem na to, że można schudnąć szybko i zdrowo, wprowadzając kilka zmian w swoim życiu.
Przede wszystkim należy zbadać nasz bilans energetyczny. Wszyscy wiedzą, że zapotrzebowanie na kalorie jest zupełnie inne w przypadku kobiety i mężczyzny, nie wszyscy biorą jednak pod uwagę, że liczby te różnić się w będą w przypadku osób o podobnej metryce, pracujących w różnych zawodach. Inaczej jeść bowiem musi kobieta spędzająca 8 godzin w biurze, inaczej zaś ta, której domeną jest ciężki wysiłek fizyczny.
Gdy ustalimy już zapotrzebowanie kaloryczne, sprawdzić należy, co do tej pory jedliśmy (w domyśle: co robiliśmy źle). Warto założyć sobie „dziennik odżywiania” i przez kilka dni skrupulatnie notować co i o jakiej godzinie spożywamy. Pozwoli nam to na wyłapanie naszych błędów żywieniowych, takich jak: niewskazane produkty, podjadanie między posiłkami czy z kolei zbyt długie przerwy między nimi.
Po przeanalizowaniu powyższych danych zabieramy się za poprawę naszych nawyków żywieniowych. Można oczywiście skorzystać z pomocy dietetyka, który ułoży nam dokładny jadłospis. Tak naprawdę wystarczy jednak kierować się zdrowym rozsądkiem. To, co w naszej diecie białe (pieczywo, ryż, makaron), trzeba zamienić na ciemne i pełnoziarniste. Niezdrowe przekąski wystarczy zastąpić ziarnami: słonecznika, dyni, siemienia lnianego; na śniadanie warto od czasu do czasu zjeść owsiankę. To błonnik w czystej postaci! Nie tylko poprawia perystaltykę jelit, ale poprawia stan włosów, skóry i paznokci.
Kolejnym niezbędnikiem w naszej diety, a zarazem najlepszym sprzymierzeńcem, powinien stać się jogurt naturalny. Możemy go dodawać do owoców, do wspomnianej wyżej owsianki, ale także do dań wytrawnych, jako sos i zdrowszy zamiennik majonezu. Naprawdę warto spożywać go regularnie, bo to bogate źródło wapnia. Niedobór wapnia zaś niekorzystnie wpływa na pracę ośrodka głodu i sytości, może też powodować gromadzenie zapasów tłuszczu. Przynajmniej jedna porcja jogurtu uwolni nas od tych niedogodności i poprawi pracę jelit.
Do naszego menu włączmy również owoce i warzywa oraz drób. Nieodzowna okaże się również aktywność fizyczna. Niekoniecznie musi to być od razu przebiegnięcie maratonu. Wystarczy pół godziny spaceru, jazdy rowerem czy pływania dziennie.
Przy zachowaniu tych podstawowych zasad powinniśmy zauważyć szybką utratę zbędnych kilogramów bez konieczności głodzenia się, a tym samym narażania na efekt jojo.