Coraz większą popularnością również wśród ogrodników amatorów cieszą się uprawy pod osłonami. Aby w tunelu ogrodowym foliowym, niezależnie od warunków zewnętrznych oraz naturalnego parowania wody z roślin panowały odpowiednie warunki, niezbędne jest jego regularne wietrzenie. W dzisiejszym poradniku przytoczymy możliwe rodzaje wentylacji uprawy pod osłonami, a także przybliżymy dlaczego jest to niezwykle istotne dla ich powodzenia.
Czy warto wybierać tunele foliowe ze stałymi oknami bocznymi i moskitierami?
Najtańsze i dość powszechne są tunele foliowe ze stałymi oknami bocznymi. Są one na tyle niewielkie, że po otwarciu nie gwarantują wymiany ciepłego powietrza z zimnym. Zbyt małe otwory okienne są przyczyną gromadzenia się ciepłego powietrza przy kopule tunelu ogrodowego foliowego w połączeniu z parowaniem wody powoduje to skraplanie się pary i zbyt wysoki poziom wilgotności wewnątrz. Sytuacji nie ułatwia fakt, że w niewielkich otworach zastosowane są dodatkowo moskitiery, co powoduje, że powietrza przenika jeszcze mniej.
A może po prostu konstrukcje z otwieranymi drzwiami?
Kolejną propozycją wentylacji tunelu foliowego jest po prostu otwieranie drzwi z jednej lub z obydwu stron. W ten sposób rzeczywiście tunel może się odpowiednio przewietrzyć. Oczywiście latem wietrzenie należy zaplanować w nocy, kiedy jest najchłodniej. Jednak w tym przypadku nie możemy zostawić otwartych drzwi na całą noc, gdyż jest to zaproszenie dla owadów i szkodników. Zatem z upraw może nic nie zostać. Krótkotrwałe wietrzenie może być niewystarczające, zwłaszcza, że rano temperatura znowu zaczyna gwałtownie wzrastać.
Tunele foliowe z odpowiednią cyrkulacją powietrza – co mamy do wyboru?
Są również tunele foliowe, które przeznaczone są do użytku profesjonalnego, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć je w swoim ogrodzie. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że są to konstrukcje znacznie droższe, niemniej jednak dla zachowania prawidłowej temperatury i wilgotności naprawdę warto. Trzeba zacząć od tego, że niezależnie od systemu wentylowania w tunelu ogrodowym foliowym powinien być zamontowany termometr. Jedyna uwaga, jaką tu mamy, to fakt, że nie może on znajdować się zbyt blisko folii, gdzie temperatura czasem jest nawet kilka stopni wyższa przez promienie słoneczne padające bezpośrednio na pokrywającą tunel folię. Bardzo ważna jest także obecność higrometru mierzącego wilgotność. Pierwszą propozycją może być tunel wyposażony w kurtyny boczne. Jest to folia, którą można zwijać z obydwu stron, pod którą znajduje się siatka zapobiegająca dostaniu się do tunelu owadów. Ponieważ powierzchnia wentylacji jest tu znaczna, mimo zabezpieczenia możliwa jest efektywna wymiana ciepłego i zimnego powietrza. Innym rozwiązaniem może być tunel ogrodowy foliowy wyposażony nie tylko w boczne kurtyny, ale również wywietrznik dachowy. Takie profesjonalne wyposażenie, gwarantuje utrzymywanie temperatury na poziomie niższym niż 27 stopni. Należy nadmienić, że przy takiej temperaturze trzeba koniecznie rozpocząć wietrzenie tunelu.
Co dzieje się w źle wentylowanym tunelu foliowym?
Jeśli już wiesz jakie możliwości masz do wyboru oraz które z nich są najkorzystniejsze warto przyjrzeć się co tak naprawdę dzieje się pod źle wentylowanymi osłonami. Za wspomnianym skraplaniem i dostawaniem się wilgoci na rośliny oraz wzrostem temperatury idą dalsze konsekwencje. Takie warunki powodują, że pleśń i grzyby mogą intensywnie się rozwijać. Ich zwalczenie środkami grzybobójczymi nie zawsze może być skuteczne, zresztą nie można go przeprowadzać na kilkanaście dni przed zbiorami, gdyż chemikalia muszą zostać wywietrzone. Najczęściej, jeśli rośliny są mocno zaatakowane przez choroby, po prostu trzeba je usunąć i spalić. Zbiór zatem nie jest udany, a w dodatku trzeba zadbać o to, by w glebie nie znajdowały się szkodliwe grzyby, które uniemożliwiłyby wzrost kolejnym roślinom.
Wyraźnie widać, że wietrzenie tunelu foliowego jest absolutnie niezbędne, by wegetacja mogła przebiegać prawidłowo. Oczywiście należy pamiętać także o jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie inwestycja w dobrej jakości tunel szybko nam się zwróci, dzięki oszczędności na zakupach i możliwości korzystania ze zdrowej żywności wyprodukowanej samodzielnie.