Większość ludzi twierdzi. że przed nowotworem nie da się uchronić, i to kwestia szczęścia, czy zachorujemy, czy nie. Takie myślenie jest błędne, ponieważ to my mamy przeważający wpływ na to, jak wygląda i jak pracuje nasz organizm. Uwarunkowania genetyczne są odpowiedzialne za powstawanie komórek nowotworowych tylko w 5-10%. Pozostałe 90% to czynniki zewnętrzne. Poniżej przedstawiamy listę rzeczy, które z pewnością pomogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór.
Najważniejsze jest jedzenie
Należy zwrócić uwagę na to, jakie pokarmy przeważają w naszej diecie. Na pewno nie powinny być to produkty wysoko przetworzone jak chipsy, batony, słodycze, biały cukier, białe pieczywo, fast foody, pasteryzowane soki i nektary z soków zagęszczonych. W naszym menu powinny pojawić się produkty pochodzenia roślinnego, czyli warzywa, owoce, oleje tłoczone na zimno, świeże soki. Powinniśmy jeść tylko produkty z pełnego ziarna i brązowy, nieoczyszczony z witamin ryż. Należy unikać mięsa, ale warto zastąpić je bogatymi w składniki odżywcze rybami, co zaleca Światowy Fundusz ds. Badań nad Rakiem. Pieczenie i smażenie stosować rzadziej niż gotowanie i duszenie. Poza tym, należy zwrócić uwagę na ilość spożywanych produktów zawierających tłuszcze zwierzęce. Ich ilość nie powinna być zbyt wysoka.
Nie zapominaj o wodzie
Oprócz wartościowych soków owocowych i warzywnych, warto wspomagać organizm naturalną wodą wzbogaconą o minerały. Dobrym rozwiązaniem jest jonizowana woda, która ma odczyn zasadowy. Komórki nowotworowe giną w takim środowisku, ponieważ mają odczyn kwaśny. Zjonizowana woda wspomaga dopływanie tlenu do organizmu. Powinniśmy pić jej średnio 1,5l-2,5l (30ml na 1kg ciała).
Zadbaj o dopływ tlenu i odpowiednią porcję ruchu
Bardzo ważne jest pamiętanie o tym, że siedzący tryb życia nie jest zdrowym rozwiązaniem. Osoby, które pracują za biurkiem i często korzystają z samochodów powinny minimum 30 minut dziennie przeznaczyć na wysiłek dotleniający organizm. Należy pamiętać, że otyłość zwiększa ryzyko powstawania raka i zmniejsza szansę na wyleczenie.
Unikaj alkoholu i papierosów
Najlepiej jest zrezygnować całkowicie ze szkodliwych używek, ale jeśli już jesteśmy nałogowcami, warto zmobilizować się do zmiany trybu życia. Udowodniono, że ludzie, którzy rezygnują z palenia papierosów, zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór już po 2 latach.
Ogranicz opalanie
Należy unikać długiej ekspozycji ciała na słońce. Zaleca się korzystania z niego maksymalnie pół godziny w okresie letnim, w godzinach południowych. W pozostałym czasie należy pamiętać o odpowiednich filtrach.
Hormony na odpowiednim poziomie
Udowodniono, że zastosowanie pigułek antykoncepcyjnych ma zły wpływ na gospodarkę hormonalną, ponieważ w dużym stopniu w nią ingeruje, powodując jej wahania. Również ciągła zmiana partnerów seksualnych niesie ze sobą ryzyko zachorowania.
Dbaj o równowagę psychiczną
Na wzrost ryzyko zachorowania wpływ mają trzy czynniki: nadmierny stres, samotność oraz niemożność wyrażania samego siebie. Niekiedy bardzo trudno jest unikać takich sytuacji, ale, w konsekwencji. warto pomyśleć nad spokojem duchowym, ponieważ na szali kładziemy własne zdrowie i życie.
Regularnie się badaj
Warto poświęcić czas na to, aby wykonywać badania kontrolne. Najlepiej jest skontaktować się z lekarzem rodzinnym i u niego zasięgnąć porady.