Kaszak, czyli nieduży podskórny guzek, który stopniowo narasta i powiększa się, tworząc torbiel naskórkową. Czy kaszak jest nowotworem, jak go rozpoznać i jak zwalczać?
Kaszak – co to takiego?
Kaszak to niegroźna, choć wywołująca dyskomfort, zmiana skórna, która nie ma podłoża nowotworowego. Torbiel może utworzyć się w każdym miejscu ciała – zwykle na tułowiu, szyi i twarzy, lecz również na powiekach i w okolicach genitaliów. Do utworzenia się kaszaka dochodzi na skutek zaburzeń naturalnych faz życia komórek skórnych. Gdy naskórek (wierzchnia warstwa skóry) nie złuszcza się prawidłowo, może dojść do wniknięcia jego fragmentów w głąb skóry, gdzie stopniowo przekształca się w kaszaki i torbiele. Najczęściej dzieje się tak z powodu stanu zapalnego mieszka włosowego lub zaburzeń pracy gruczołu łojowego.
Jak rozpoznać kaszaka?
Pierwszym objawem sygnalizującym pojawienie się kaszaka są niewielkie, wyraźnie wyczuwalne podskórne wypukłości o okrągłym kształcie. Kaszaki najczęściej pojawiają się na twarzy i szyi oraz na powierzchni tułowia. Wśród charakterystycznych cech kaszaka należy także wymienić obrzęk, zaczerwienienie i ból skóry wokół miejsca objętego zmianami chorobowymi. Ponadto z torbieli sączy się żółtawa, lepka i bardzo nieprzyjemnie pachnąca wydzielina.
Kto jest narażony na kaszak?
Kaszak to schorzenie często występujące wśród nastolatków przechodzących okres pokwitania oraz osób zmagających się z nasilonymi zmianami trądzikowymi lub nietypowymi chorobami genetycznymi. Również ranki , otarcia i inne uszkodzenia naskórka mogą być przyczyną pojawienia się kaszaka.
Czy kaszak może być niebezpieczny?
W niektórych przypadkach kaszak powoduje silny stan zapalny połączony z bólem i dużą tkliwością chorego miejsca. Często dochodzi również do niekontrolowanego samoczynnego pęknięcia kaszaka, co z kolei może przyczynić się do wdania się zakażenia. Spory dyskomfort wiąże się z kaszakami umiejscowionymi w najbardziej wrażliwych miejscach (powieka, linia rzęs), jeśli natomiast torbiel pojawi się na genitaliach, może uniemożliwić oddawanie moczu, a także podjęcie współżycia.
Jak leczyć kaszaka?
Kaszak jest zmianą skórną, która zazwyczaj przebiega bezboleśnie i której nie towarzyszą inne poważne objawy. Z reguły kaszak ustępuje samoczynnie, nie wymagając podjęcia żadnej terapii. Jeśli jednak torbiel sprawia silny ból lub dyskomfort i utrudnia normalne funkcjonowanie, lekarz może usunąć zmianę skórną. Najczęściej stosowane w tym celu metody to:
– interwencja chirurgiczna, czyli usunięcie fragmentu skóry zajętego przez kaszak,
– iniekcja, czyli wstrzyknięcie środków przeciwzapalnych i obkurczających do wnętrza torbieli,
– drenaż, oczyszczenie torbieli poprzez jej nacięcie i wyciśnięcie znajdującej się w jej wnętrzu cieczy,
– laser – wysuszenie kaszaka za pomocą promieniowania laseru.
Jak się uchronić przed kaszakiem?
Prawdopodobieństwo pojawienia się kaszaka wzrasta na skutek nieprzestrzegania zasad higieny i nieprawidłowej pielęgnacji skóry. Bardzo ważny jest regularny peeling, który pomoże regulować proces złuszczania martwego naskórka. Również częste infekcje i zranienia skóry oraz niedrożne gruczoły łojowe mogą zaburzyć cykl życia komórek skóry, zaburzyć ich funkcjonowanie i przyczynić się do powstania kaszaka.