Łuszczyca, czyli nadmiernie szybko postępujący proces starzenia się i obumierania komórek skóry to niezakaźna choroba powodująca nieestetyczne zmiany skórne. Czym jest łuszczyca, jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

Łuszczyca – co to takiego?

Łuszczyca to przewlekła i trudna do wyleczenia choroba, której symptomy zmieniają swoje natężenie. Skóra i jej komórki to tkanki odnawialne, co oznacza, że w ciągu życia człowieka stare komórki stopniowo obumierają, a na ich miejsce produkowane są nowe jednostki. Z reguły jest to proces przebiegający powoli i płynnie, w sposób niedostrzegalny gołym okiem. W przypadku łuszczycy cykl ten odbywa się znacznie szybciej. W efekcie produkcja nowych komórek skóry jest pobudzona do tego stopnia, że stare komórki jeszcze nie zdążą się złuszczyć, a już zastąpione są kolejnymi. To z kolei sprawia, że tkanki nakładają się na siebie, tworząc zgrubienia, przypominające srebrzystą rybią łuskę.

Jak rozpoznać łuszczycę?

Zmiany skórne pojawiające się przy łuszczycy obejmują zwykle skórę głowy, a także łokcie, kolana stopy, dłonie i dolne partie pleców. Dotknięte łuszczycą obszary są zaczerwienione i wysuszone, nierzadko pokryte grubą mieniącą się łuską, zazwyczaj powodują swędzenie i ból. Symptomy wskazujące na łuszczycę to:
– niewielkie ropne krostki otoczone zaczerwienioną skórą,
– drobne plamki zmieniające swój kształt i rozmiar,
– często pojawiające się, płytkie, krwawiące ranki i pęknięcia skóry,
– zaczerwienienia na skórze, pokrywające się błyszczącą twardą łuską,
– uczucie pieczenia, swędzenie i ból skóry,
– ból, obrzmienie i uczucie sztywności stawów,
– zmiany widoczne na płytkach paznokci (zgrubienia i wgłębienia).

Kto jest narażony na łuszczycę?

Łuszczyca to schorzenie dotyczące bardzo dużego odsetka populacji. Ryzyko zachorowania na łuszczycę wzrasta w przypadku osób otyłych, zmagających się z nawracającymi infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, a także pochodzących z rodzin, w których występowały już przypadki łuszczycy. Ponadto prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia rośnie pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak:
– nadmiar stresu,
– palenie papierosów,
– zbyt częste spożywanie alkoholu,
– częsta ekspozycja na zimno i chłodny klimat,
– mechaniczne uszkodzenia skóry (otarcia, głębokie skaleczenia, silne poparzenia słoneczne).

Czy łuszczyca może być niebezpieczna?

Nieleczona łuszczyca jest nieestetyczna i w wielu przypadkach sprawia, że chorzy wycofują się z życia społecznego. Prowadzi to do alienacji, lecz także obniża poczucie własnej wartości, stając się przyczyną depresji. Ponadto łuszczyca może skutkować podwyższeniem poziomu lipidów w organizmie oraz łuszczycowym zapaleniem stawów. Z łuszczycą związane jest również zwiększone ryzyko zachorowania na choroby serca i cukrzycę.

Jak leczyć łuszczycę?

Nie istnieją żadne środki farmakologiczne skutecznie eliminujące łuszczycę. Leczenie tego schorzenia polega na spowolnieniu procesu wytwarzania nowych tkanek, łagodzeniu symptomów i niwelowaniu powstałych już skutków. Terapia oparta jest więc na regularnym usuwaniu zgrubiałych obszarów skóry i miejscowym stosowaniu kremów i płynów łagodzących objawy łuszczycy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here