Łuszczyca jest chorobą objawiającą się zmianami skórnymi w postaci łuszczących się i grudkowatych wykwitów. Towarzyszy im uciążliwe swędzenie skóry. Skutecznymi sposobami na łagodzenie tej dolegliwości są m.in.: regularne nawilżanie skóry, noszenie przewiewnych ubrań z naturalnych tkanin oraz stosowanie dermokosmetyków.

Łuszczyca jest chorobą skóry warunkowaną genetycznie. Charakteryzuje się złuszczajacymi i grudkowatymi wykwitami, które mogą lokalizować się na skórze głowy, kolan, łokci oraz dłoni. Łuszczyca objawia się również uporczywym świądem nierzadko utrudniającym codzienne funkcjonowanie.

Łuszczyca – na czym polega? Objawy choroby

Łuszczyca jest chorobą skórną, która dotyczy około 2% populacji europejskiej. Przyczyną jej powstania jest zadziałanie czynników genetycznych. Łuszczyca ma charakter przewlekły oraz nawrotowy i nie należy do chorób zakaźnych. Istotą choroby jest zwiększona proliferacja naskórka, skutkiem której jest tworzenie się zmian skórnych. Symptomem towarzyszącym łuszczycy jest uciążliwy świąd. Drapanie zmian łuszczycowych przyczynia się do podrażniania skóry i jej uszkadzania oraz utrudnia proces gojenia się wykwitów. Pierwotna zmiana łuszczycowa ma postać czerwonobrunatnej grudki, która jest wyraźnie odgraniczona od zdrowej skóry. Charakterystycznym objawem powstających wykwitów jest drobnopłatowe złuszczanie się powierzchni zmiany.

Skuteczne sposoby na świąd przy łuszczycy

Łuszczyca jest chorobą genetyczną. Niemożliwe jest więc jej całkowite wyleczenie. Postępowanie przy łuszczycy polega głównie na łagodzeniu towarzyszących jej objawów, m.in. uporczywego i utrudniającego codzienne funkcjonowanie świądu skóry. W zwalczaniu swędzenia powstałych zmian skuteczne jest dbanie o właściwe nawilżenie skóry, gdyż przesuszona swędzi znacznie bardziej. W tym celu zaleca się regularnie stosować różnego rodzaju kremy i maści nawilżające przez cały rok. Jest to ważne szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdyż noszenie grubych ubrań, ogrzewanie pomieszczeń i ekspozycja na niskie temperatury na zewnątrz oraz wiatr prowadzą do przesuszania skóry, a tym samym nasilenia świądu.  Skutecznym sposobem na łagodzenie swędzenia jest stosowanie ciepłych kąpieli z dodatkiem olejku, który przyniesie ukojenie zmienionej chorobowo skórze. Po wyjściu z kąpieli należy pamiętać o delikatnym osuszeniu ciała, aby nie dopuścić do dodatkowych podrażnień wrażliwej skóry.

Jakich kosmetyków używać, by zminimalizować świąd skóry?

Osoby chorujące na łuszczycę powinny stosować odpowiednie rodzaje preparatów do kąpieli oraz kosmetyków. Wskazane jest unikanie produktów z drogerii, które zawierają różne substancje działające drażniąco na skórę. Szczególnie przeciwwskazane są kosmetyki z alkoholem. Przy łuszczycy należy stosować dermokosmetyki przeznaczone dla osób ze skórnymi zmianami łuszczycowymi. Wykorzystywanie w codziennej pielęgnacji tego rodzaju preparatów zapobiega powstawaniu podrażnień, a dodatkowo redukuje objawy łuszczycy.

Odpowiednie ubranie sposobem na łagodzenie świądu

Osoby z łuszczycą powinny zwrócić uwagę na swoje codzienne ubranie. W celu łagodzenia swędzenia zaleca się nosić ubrania przewiewne i wyprodukowane z naturalnych tkanin, takich jak: len, bawełna, jedwab. Taki strój umożliwia skórze swobodne oddychanie. Przy łuszczycy nie powinno się nosić bardzo dopasowanych ubrań, a tym bardziej ze sztucznych tkanin. Powodują one szybsze i zwiększone pocenie się skóry, co sprzyja powstawaniu podrażnień i nasilenia świądu. Ważny jest również rodzaj bielizny, np. mężczyznom zaleca się zrezygnowanie z obcisłych slipów na rzecz bokserek. Skutecznym sposobem na łagodzenie świądu jest również regularne wietrzenie sypialni, a także dobór odpowiedniej pościeli. W trakcie snu skóra poci się, powodując nasilenie świądu rano, zaraz po przebudzeniu. Należy unikać przede wszystkim pościeli ze sztucznych tkanin, np. kołdry z poszewką poliestrową, która sprzyja wzmożonej potliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here