Migrena, czyli gwałtowny i bardzo silny ból o napadowym charakterze, obejmujący jeden obszar głowy. To powszechne schorzenie potrafi być niezwykle uciążliwe. Czym jest migrena, jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią poradzić?

Migrena – co to takiego?

To schorzenie o niewyjaśnionym do końca podłożu. Często przyczyn migreny upatruje się w zaburzeniach neurologicznych. Migrena charakteryzuje się tym, że ból w sposób nagły obejmuje jeden konkretny obszar głowy i utrzymuje się nawet przez kilka dni. Silny, napadowy ból głowy często połączony jest z nudnościami i wymiotami, a także światłowstrętem oraz nadwrażliwością na dźwięki o wysokim natężeniu.

Jak rozpoznać migrenę?

Wiele osób zmagających się z napadami migreny potrafi wyczuć, że zbliża się kolejny atak choroby (zjawisko aury). W takich sytuacjach pacjenci często doświadczają najpierw szeregu objawów neurologicznych, takich jak uczucie mrowienia w kończynach, mroczki przed oczami i rozbłyski światła. Dopiero później pojawiają się symptomy właściwe, wśród których należy wymienić:
– nadwrażliwość na światło i hałas,
– ból oka,
– silne nudności, a nierzadko również wymioty,
– pulsujący ból jednej części głowy.

Kto może zachorować na migrenę?

Medycyna w dalszym ciągu nie potrafi określić przyczyn występowania migreny, jednak obserwacje kliniczne wskazują na silne uwarunkowania genetyczne. Zatem na postawienie diagnozy rozpoznającej migrenę może wpłynąć fakt, że w historii rodzinnej pacjenta odnotowane są przypadki zachorowań na to schorzenie. Największe ryzyko wystąpienia migreny dotyczy osób, które nie ukończyły 40. Roku życia – po przekroczeniu tej granicy wieku, prawdopodobieństwo stopniowo maleje. Szczególnie narażone na ataki migreny są kobiety przed klimakterium – po menopauzie choroba zazwyczaj zanika całkowicie.

Czy migrena może być niebezpieczna?

Komplikacje związane z migreną spowodowane są zazwyczaj zbyt długim przyjmowaniem silnych dawek środków przeciwbólowych. Wskutek przedawkowania substancji leczniczych może dojść do problemów żołądkowych (owrzodzenia, krwawienie, ból brzucha, zaburzenia trawienia) i do zagrażającego życiu zespołu serotoninowego, czyli niebezpiecznie wysokiego stężenia serotoniny w organizmie. U osób, które przed atakiem migreny odczuwają aurę migrenową, może wystąpić również zawał migrenowy, czyli utrzymujące się przez około godzinę nasilone objawy aury (czyt. powyżej).

Jak leczyć migrenę?

Leczenie migreny polega głównie na stosowaniu środków przeciwbólowych. Istnieją również substancje lecznicze pozwalające przeciwdziałać atakom migreny i zmniejszać ich częstotliwość. Kurację zapobiegawczą stosuje się u osób, które zmagają się z co najmniej dwunastogodzinnymi napadami migreny minimum 4 razy w miesiącu, a ponadto u osób, którym żadne środki przeciwbólowe nie są w stanie przynieść ulgi.

Jak zapobiegać migrenie?

Farmakologiczna kuracja zapobiegawcza nie jest stosowana w każdym przypadku. Aby więc zminimalizować ryzyko pojawienia się kolejnego ataku migreny, warto przestrzegać podstawowych zasad, takich jak odpowiednia ilość snu, regularna aktywność fizyczna, unikanie sytuacji stresowych, ograniczenie spożycia napojów alkoholowych oraz rezygnacja z kofeiny i nikotyny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here