Potrawy wigilijne last minute

Przygotowania do Bożego Narodzenia przyprawiają niektórych o prawdziwy zawrót głowy. Sprzątanie, dekoracje i prezenty to tylko niewielka część ważnych spraw do załatwienia w okresie przedświątecznym. Znacznie więcej czasu zajmuje świąteczne menu: potrawy wigilijne są dość specyficzne, niektóre z nich wymagają sporo pracy, a na dodatek powinno ich być aż 12 wedle tradycji…

Jak poradzić sobie z tym świątecznym rozgardiaszem, jednocześnie pracując i zajmując się domem? Jeśli czujesz, że czas niebezpiecznie się kurczy, a do zrobienia zostało jeszcze mnóstwo rzeczy, nie wpadaj w panikę. Podpowiemy ci, jak zażegnać ten kryzys i zorganizować przepiękną wigilię w trybie ekspresowym!

  1. Potrawy wigilijne na szybko

Nawet jeśli nie masz zbyt wiele czasu, twoja wigilia wciąż może mieć dość tradycyjny charakter. Nie wszystkie potrawy wigilijne są tak czasochłonne, jak uszka, pierogi czy kutia, szczególnie jeśli nieco ułatwisz sobie sprawę sięgając po gotowe półprodukty. Bardzo szybko możesz np. przygotować pyszne kluski z makiem w wersji last minute: wystarczy ugotować cienki makaron i kilkanaście minut przed podaniem wymieszać go z gotową masą makową z bakaliami. Warto dodatkowo odpowiednio je doprawić, używając np. wanilii, cynamonu czy miodu. Oczywiście nie będą zupełnie takie same jak na wigilijnej wieczerzy u twojej babci, ale domownicy z pewnością docenią ich smak.

Na wigilijnym stole organizowanym szybko może też bez problemu zagościć tradycyjny smażony karp. Nie kupuj jednak całej ryby by nie dokładać sobie pracy, gdyż wymaga ona dokładnego oczyszczenia i oprawienia, co zabierze ci mnóstwo cennego czasu. Zdecyduj się raczej na gotowego do smażenia dzwonka lub filety: wystarczy przyprawić je solą i pieprzem, obtoczyć w mące i usmażyć na złoto na gorącym oleju. Nie zajmie ci to więcej niż pół godziny.

Wigilijny postny barszcz w swej najbardziej tradycyjnej postaci gotowany jest na buraczanym zakwasie, który trzeba przyrządzić z wyprzedzeniem. Jeśli jednak wiesz, że raczej się z tym nie wyrobisz, możesz wykorzystać znacznie prostszy przepis. Znajdź w sklepie gotowy koncentrat barszczu, ugotowane już buraczki (najlepiej od razu starte) i suszone grzyby. Te ostatnie trzeba najpierw opłukać i namoczyć przez około 30 minut, a następnie wrzucić do garnka razem z pozostałymi składnikami i postawić na niewielkim ogniu. Poczekaj, aż wszystko się zagotuje, a grzyby zmiękną. Bardzo ważne dla walorów smakowych takiego barszczu są przyprawy: do zupy dodaj więc liść laurowy, ziele angielskie, kilka jagód jałowca (pomogą utrzymać intensywny kolor barszczu) oraz sporo majeranku i lubczyku. Palce lizać!

  1. Kupić na wigilijną wieczerzę, by zaoszczędzić czas?

Nie wszystkie wigilijne dania da się jednak przygotować szybko i sprawnie. Najwięcej czasu zajmuje zdecydowanie lepienie uszek i pierogów z kapustą i grzybami. Jeśli więc w okresie przedświątecznym wydaje ci się, że doba jest zdecydowanie za krótka, lepiej będzie po prostu kupić je w dobrym, sprawdzonym sklepie z wyrobami garmażeryjnymi. Podobnie ze świątecznymi wypiekami – niemal każda piekarnia sprzedaje dzisiaj swój własny świąteczny makowiec i sernik. Wypytaj więc znajomych, które saloniki piekarnicze polecają, i nie wahaj się kupić świątecznych ciast. Może się zresztą okazać, że będą lepsze niż domowe…

Przede wszystkim zaś pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem, a święta mają być radosnym, magicznym czasem odpoczynku. Zrób, ile jesteś w stanie – to wystarczy.

Wesołych świąt!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here