Zamierzając przejść do wyboru odpowiedniego dysku zewnętrznego trzeba z pewnością konkretnie określić swoje potrzeby. Jeśli ma to być przenośny magazyn naszych danych będzie trzeba nosić go ze sobą.
Dysk zewnętrzny, który posiada mniejszy format można zasilić bezpośrednio z portu USB. Z kolei większe modele zazwyczaj wymagają podpinania zasilaczy. Te urządzenia z reguły, nie zawsze mamy pod ręką. Poza tym, ganianie z przedłużaczem nie jest zbyt komfortowe.
Jeśli urządzenie te ma służyć nam głównie jako stacjonarny magazyn danych oraz przez większość czasu będzie w jednym miejscu, warto pomyśleć o odpowiednim modelu 3,5 calowym. Na dużą korzyść tego modelu przemawia zdecydowanie niższy koszt w przeliczeniu na jeden GB przestrzeni oraz dużo większe pojemności.
Jaki dysk zewnętrzny?
Na rynku zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione są nośniki, które komunikują się za pośrednictwem USB w standardowej wersji 2.0. W taki port jest wyposażony każdy komputer stacjonarny. Niestety ten port, nie pozwala na stu procentowe wykorzystanie nowoczesnych dysków ze względu na jego ograniczenia w przepustowości.
Poza tym, USB 2.0 posiada niewielkie możliwości zasilania urządzeń do maksymalnie pięćset mA przy natężeniu prądu do pięciu Volt.
Jeżeli kupimy 2,5 calowy nośnik danych można liczyć się ze stratą dwóch portów z powodu niskiej wydajności prądowej tej starszej wersji. Powyższe niedogodności związane z portem USB 2.0 eliminuje zdobywający coraz większą popularność wśród korzystających osób nowoczesny port USB 3.0.
Przepustowość rzędu około sześciuset MB/s pozwala zdecydowanie w rozwinięciu skrzydeł najszybszym na rynku dyskom zewnętrznym.Te nowoczesne urządzenia mogą pobierać do 4,5 Watt. Ważnym faktem jest, że USB 3.0 jest kompatybilny z jego starszą wersją USB 2.0.
Mając na celu kupno odpowiedniego dysku zewnętrznego warto zwrócić szczególnie uwagę na modele z USB 3.0.
Na rynku mamy dostęp także do konstrukcji z interfejsem FireWire oraz eSATA. Pierwszy z tych typów złącza można spotkać głównie w biznesowych komputerach, które to są wyposażone w zdecydowanie lepsze płyty główne. Popularna wersja FW osiemset oferuje nam przepustowość rzędu 800 Mbps. Z kolei wysoka wydajność tego urządzenia do sześćdziesięciu Watt pozwala zrezygnować z zewnętrznego źródła energii.
Z kolei Interfejs eSATA możemy znaleźć w dużej liczbie laptopów. Jedna z najpopularniejszych wersji oferuje przepustowość do maksymalnie trzystu siedemdziesięciu pięciu MB/s. Wystarcza to użytkownikowi na potrzeby obsługi dysku zewnętrznego przy korzystaniu z nośnika magnetycznego.