Refluks żołądka

Refluks żołądka to jedno z najczęściej występujących schorzeń układu pokarmowego – statystyki pokazują, że w krajach rozwiniętych nieprzyjemne objawy regularnie towarzyszą co 5 osobie. Niemal każdy z nas chociaż raz w życiu doświadczył charakterystycznego pieczenia w przełyku. Jak sprawdzić, czy przyczyną naszego złego samopoczucia jest właśnie zgaga? Dlaczego nie wolno jej bagatelizować?

Refluks co to jest?

Choroba refluksowa inaczej nazywana refluksem żołądkowo-przełykowym to stan, gdy treść pokarmowa zarzucona jest z żołądka do przełyku. Najczęściej przyczyną tego jest niedomykanie się dolnego zwieracza żołądka. Refluks często występuje w ciąży pod wpływem zmian hormonalnych i większego ciśnienia w jamie brzusznej – to drugie dotyczy również osób zmagających się z otyłością. Chociaż niekiedy zgaga mija samoistnie, jeżeli pojawiła się raz, może regularnie wracać. W takiej sytuacji konieczne jest skorzystanie ze środków farmakologicznych – na przykład leków, o których więcej można dowiedzieć się pod adresem – www.esoxxone.pl. Istnieje wiele innych czynników, które przyczyniają się do występowania lub nasilania się objawów refluksu, między innymi:

  • spożywanie alkoholu, kofeiny i napojów gazowanych
  • ostre przyprawy
  • tłuste i obfite posiłki
  • jedzenie bezpośrednio przed snem lub intensywnymi ćwiczeniami
  • spożywanie niektórych leków i antybiotyków (między innymi kwasu acetylosalicylowego)
  • noszenie zbyt ciasnych ubraniach, które uciskają żołądek

Dlaczego zgagi nie powinno się bagatelizować?

Nieleczony refluks żołądka sprawia, że ciągle przesuwająca się kwaśna treść żołądkowa powoduje podrażnienia delikatnej błony śluzowej przełyku. Może to prowadzić do wielu poważniejszych dolegliwości – między innymi krwawień i owrzodzeń przełyku, górnej części żołądka lub jamy ustnej. Schorzenie to może być źródłem infekcji lub problemów z płucami. Ma również negatywny wpływ na zęby. Zaniedbywanie takiego stanu może nawet zwiększać ryzyko zachorowań na różnego rodzaju nowotwory. W przypadku wystąpienia objawów szybkie działanie jest więc bardzo wskazane. Zobacz, skąd wiadomo, że dane symptomy to właśnie refluks oraz jak go skutecznie leczyć.

Refluks objawy i leczenie

Najbardziej charakterystycznym objawem refluksu jest zgaga – czyli charakterystyczne, nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku, niekiedy nazywane nadkwasotą lub odbijaniem. Zgaga może nawet powodować bóle za mostkiem, przypominające te pochodzenia sercowego. Innymi mniej typowymi objawami jest kaszel po posiłkach, ubytki zębowe, trudności w przełykaniu oraz przykry zapach z ust. U osób, które cierpią na chorobę refluksową, często zdarzają się zapalenia krtani, zatok oraz gardła. Objawy te mogą ustępować lub nasilać się – na przykład podczas leżenia lub schylania się.

Jak wyeliminować problem?

Skutecznie leczenie refluksu obejmuje zarówno stosowanie leków, jak i zmianę stylu życia. Często niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, które pomogą ustalić przyczynę nawracającej zgagi. Zaleca się też spożywanie mniejszych posiłków, które są lekkostrawne oraz unikanie jedzenia bezpośrednio przed snem. Warto zrezygnować z ostrych przypraw, alkoholu oraz cytrusów, które stymulują produkcję kwasów żołądkowych. Aby ochronić podrażnioną błonę śluzową przełyku oraz przyspieszyć proces gojenia się śluzówki warto stosować leki, które tworzą barierę ochronną na jej powierzchni, nie dopuszczając do poważniejszych zmian.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here