Zaburzenia potencji dotyczą ponad 30% mężczyzn w wieku powyżej 30 roku życia. Zła dieta, alkohol, stres to tylko niektóre przyczyny osłabienia sprawności seksualnej. Wyeliminowanie problemów z potencją zazwyczaj nie wymaga brania silnych leków. Pierwszym krokiem, jaki powinien zostać podjęty w celu poprawienia sprawności seksualnej jest ograniczenie liczby stresów i poprawa diety. Prawidłowo zbilansowana dieta, oparta na owocach, warzywach i chudym mięsie, dostarcza organizmowi niezbędnych witamin.
Jakie witaminy na potencję?
Istnieje grupa witamin i minerałów, które uważane są za niezbędne w męskiej diecie. Są to przede wszystkim witamina C, witamina D, której niedobór zwiększa ryzyko zaburzeń erekcji aż o 40%, zwiększa ryzyko raka prostaty i zaburzeń pracy serca. Duże znaczenie dla zdrowia mężczyzn mają również witaminy z grupy B, a zwłaszcza B1, B2 i B3, które są odpowiedzialne za płodność i prawidłowe funkcjonowanie jąder. Istotna jest również witamina E, która bierze udział w syntezie hormonów płciowych oraz witamina A, która odpowiada za jakość materiału reprodukcyjnego, Jej niedobór osłabia produkcję hormonów i pogarsza jakość genetyczną plemników. Bardzo ważny dla zdrowia mężczyzny jest również cynk, który bierze udział w syntezie białek oraz kwasów nukleinowych, a także pozwala zachować silną potencję, istotny jest również poziom selenu, który bezpośrednio bierze udział w produkcji nasienia, dodatkowo odpowiada za odporność i zdrowie organizmu.
Większość preparatów witaminowych produkowanych dla mężczyzn zawiera dobrze dobraną mieszankę witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego i wspierają potencję. Jeśli widzimy u siebie niedobory któregokolwiek z tych pierwiastków powinniśmy spróbować zmienić dietę i rozważyć dodatkową suplementację.
Lekarze zazwyczaj zalecają suplementację witaminami u mężczyzn powyżej 40 roku życia, można jednak ją zacząć wcześniej. Wskazaniem do tego może być prowadzenie bardzo intensywnego, pełnego stresów życia.