Zespół jelita drażliwego – czyli jeden z wielu nieprzyjemnych skutków nieprawidłowej diety, stresu i przemęczenia. Schorzenie dotyczy dolegliwości trawiennych i problemów z układem pokarmowym. Czym jest, jak go uniknąć i jak wyleczyć zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego – co to takiego?

Zespół jelita drażliwego to zaburzenia pracy jelita grubego, wywołane najczęściej niezdrową dietą, zbyt szybkim tempem życia, a także długotrwałymi sytuacjami stresowymi. Nie jest to choroba zagrażająca zdrowiu i nie skutkuje trwałymi i poważnymi uszkodzeniami w strukturze jelit. Niemniej jednak zespół jelita drażliwego w znacznym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie, wywołuje dyskomfort i ból. Ponadto jest to schorzenie przyjmujące przewlekłą postać, jego wyleczenie wymaga czasu, samodyscypliny i regularnej kontroli medycznej.

Jak rozpoznać zespół jelita drażliwego?

Do grupy symptomów wskazujących na zespół jelita drażliwego należy zaliczyć często występujące bóle i skurcze brzucha (nasilający się nocą), wzmożoną produkcję gazów i nieprzemijające uczucie wzdęcia, zaparcia i biegunki (zwykle pojawiające się naprzemiennie), obecność śluzu, a w ostrych przypadkach również krwi w stolcu. Jeśli oprócz wymienionych objawów występuje krwawienie z odbytu, a także nagła nieuzasadniona utrata wagi, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który może zlecić specjalistyczne badania i leczenie farmakologiczne.

Kto jest narażony na zespół jelita drażliwego?

Do grona ludzi szczególnie narażonych na zachorowanie na zespół jelita drażliwego należą osoby, które nie ukończyły 45. roku życia. Schorzenie to dwukrotnie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Prawdopodobieństwo zachorowania na zespół jelita drażliwego wzrasta także w odniesieniu do osób spokrewnionych z ludźmi cierpiącymi na to schorzenie. Ryzyko jest również większe w przypadku osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi (depresja, lęki, trauma związana z przemocą, zaburzenia osobowości).

Czy zespół jelita drażliwego może być niebezpieczny?

Podstawowe symptomy wywołana zespołem jelita drażliwego same w sobie nie stanowią zagrożenia dla życia, jednak w znacznym stopniu obniżają komfort życia, a w skrajnych przypadkach prowadzą do apatii, zniechęcenia, rozdrażnienia i depresji. Częste biegunki mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu. Zaparcia niejednokrotnie są przyczyną wystąpienia bolesnych żylaków odbytu. Z kolei rygorystyczna dieta konieczna do wyleczenia zespołu jelita drażliwego bywa przyczyną niedożywienia.

Jak leczyć zespół jelita drażliwego?

Najskuteczniejszą lecz paradoksalnie najtrudniejszą metodą wyleczenia zespołu jelita drażliwego jest większa dbałość o prawidłowo zbilansowaną dietę i radykalna zmiana stylu życia (unikanie sytuacji i czynników stresogennych, regularna aktywność fizyczna, większa ilość snu i odpoczynku). Odpowiednie, lekkostrawne menu bogate w pokarmy o dużej zawartości błonnika, a także spożywanie zalecanej dziennej dawki płynów to sekret doprowadzenia jelit do zdrowia i wyleczenia zespołu jelita drażliwego. Skuteczne będą również dostępne w aptekach mieszanki ziołowe usprawniające perystaltykę i poprawiające pracę jelit. W skrajnych przypadkach, gdy inne metody nie są skuteczne, należy skonsultować się z lekarzem, który wskaże metody leczenia i przepisze odpowiednie farmaceutyki.

Jak uchronić się przed zespołem jelita drażliwego?

Zapobieganie wystąpienia zespołu jelita drażliwego wygląda tak samo, jak leczenie tego schorzenia i polega na wprowadzeniu prawidłowych nawyków żywieniowych i prowadzeniu zdrowego trybu życia. By ograniczyć do minimum ryzyko zachorowania na zespół jelita drażliwego, konieczne jest ograniczenie spożywania tłustych pokarmów, zwiększona aktywność fizyczna, unikanie sytuacji stresowych, rezygnacja z alkoholu i innych używek, zapewnienie odpowiedniej ilości snu nocnego i dziennego odpoczynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here